Erasmus+ na zdravotnické škole

V sobotu 4. září jsme v počtu osmnácti dívek a dvou chlapců odcestovali na dva týdny do italské metropole Miláno.

Ubytování nás čekalo v hotelu Meininger, který byl vzdálen jen pár zastávek metrem od samotného centra Milána. Naše praxe však probíhala v nedalekém městě Monza v centru služeb pro seniory Sant’Andrea, tudíž jsme museli absolvovat každý den přibližně 45minutovou cestu. A dá se říct, že jsme vyzkoušeli všechny italské dopravní prostředky. Vzhledem k tomu, že při našem pobytu v Itálii proběhly dvě stávky, které se týkaly jednou vlaků a podruhé metra, tak jsme si museli hledat náhradní spoje, dokonce jsme si vystáli i dvoukilometrovou frontu na autobus.

Byli jsme rozdělení na ranní a odpolední směnu a na pracovišti jsme strávili celkem deset dnů. Procvičili jsme si ranní hygienu u pacientů, jejich polohování, podávání stravy a naučili jsme se pracovat s novými přístroji, které při naší praxi v nemocnici nepoužíváme. Kromě angličtiny jsme si vyzkoušeli i komunikaci v italštině, protože ne všichni na pracovišti uměli anglicky.

Myslím si, že na jídlo si stěžovat určitě nemůžeme. Snídaně nás každé ráno čekala na našem hotelu ve formě švédského stolu, takže jsme si mohli vybrat, na co jsme měli zrovna chuť. Na své si tam přišel opravdu každý, ať už milovník sladkých snídani, nebo naopak těch slaných. Na oběd jsme dostávali bagetu, kterou jsme většinou jedli v práci nebo ve vlaku při cestě do ní. Zakončení dne bylo v restauraci Da Charlie, kde jsme měli opravdu výborné italské večeře.

Víkend pro nás nebyl pracovní, a tak měli jsme čas poznávat okolí. V sobotu jsme se vydali na celodenní výlet vlakem k jezeru Como. V neděli byl pro nás nachystán program od organizátorů praxe. Společně s průvodkyní jsme navštívili všem známou Galerii Viktora Emanuela II., kde se nachází luxusní obchody a restaurace. Následně jsme se přesunuli ke katedrále Narození Panny Marie, jež je známá jako Duomo di Milano. Naše prohlídka pokračovala ke hradu Sforza, který jsme si prohlédli i zevnitř, a mohli si projít probíhající výstavu soch, obrazů, hudebních nástrojů i keramiky. Také večerní Milano je krásné a návštěva osvíceného Mírového oblouku, známého jako Arco della Pace, stojí opravdu za to.

Dva týdny v zahraničí, byla opravdu zkouška, zda dokážeme hospodařit s penězi, domluvit se na kompromisech se spolužáky nebo se například zorientovat ve velkoměstě a neztratit se. Jsme opravdu vděční za tuhle příležitost, kdy jsme si s sebou odnesli opravdu spoustu zážitků, nových kamarádů, ale také zkušenosti, které se nám budou hodit do dalších let.

Chtěli bychom poděkovat naší paní ředitelce Mgr. Renátě Soukalové, MBA, která nám tuhle příležitost zkusit si práci v zahraničí prostřednictvím programu Erasmus+ umožnila. Obrovské poděkování patří také paním učitelkám PhDr. Jaroslavě Navrátilové a Mgr. Bronislavě Kreuzingerové, které s námi podnikly tuhle cestu. Vydržely celý pobyt s klidnou hlavou, ochotou a zvládly to ve zdraví.

Adéla Bábíková 4PsB

Vytisknout stránku Vytisknout stránku2. 1. 2023, 10:59, zobrazeno 282x