Mnichov + Švýcarsko s návštěvou CERNU

V období od 24. 10. 2016 do 28. 10. 2016 se fyzikální nadšenci zúčastnili zájezdu do CERNu pod dohledem profesorek Výletové, Dostálové a Špičákové. Před příjezdem do Švýcarska jsme ovšem udělali menší zajížďku.

Hned první den jsme totiž navštívili Německo – přesněji Mnichov. Při dopolední procházce komplexem továrny BMW jsme zjistili, jak vypadá prostředí, ve kterém probíhá výroba jedné z nejslavnějších značek automobilů na světě. Mohli jsme nahlédnout pod pokličku samotné výroby vozidel a následně i usednout za volant již hotových kousků, ale bohužel bez možnosti projížďky. Odpoledne jsme dorazili ke známému německému  technickému muzeu (Deutsches muzeum), kde jsme mimo jiné mohli vidět různé zajímavosti z řad fyziky, chemie, nanotechnologie i samotného vesmíru. V odpoledních hodinách jsme se ještě prošli po historickém centru Mnichova.

Následujícího dne nás čekalo sladší dobrodružství. Po procházce Bernem, kde na nás zapůsobilo historické centrum s radnicí, katedrálou a hodinovou věží, jsme se totiž vydali na prohlídku do čokoládovny Cailler v Broc. Velmi výjimečným zážitkem poté byla ochutnávka místních delikates. Závěrem dne jsme ještě prošli městečkem Gruyère, které působilo dojmem, jako bychom se vrátili zpět v čase. Domy, ulice a nakonec i zámek samotný nás naprosto pohltily svou středověkou atmosférou.

Třešničkou na dortu samotného výletu byl poslední den, kdy jsme dorazili do již zmiňovaného CERNu – Evropské organizace pro jaderný výzkum. Mohli jsme nahlédnout jak do řídícího centra, tak se i zúčastnit prohlídky, kde nám bylo vysvětleno, jak a proč celý komplex funguje, jaká je jeho historie a plány do budoucna. Završením našeho pobytu ve Švýcarsku pak byla návštěva Ženevy s překrásným náměstím a krajinou, která jej obklopovala.

Velké díky si zaslouží paní profesorky Výletová, Dostálová a Špičáková, které nám tento zájezd umožnily a také za to, že to s námi celou dobu vydržely.

Výlet jsme si velmi užili, už jen proto, že nám mimo jiné umožnil nový a vzrušující pohled na fyziku a doufáme, že v budoucnosti budou mít i další studenti příležitost zúčastnit se alespoň z části tak zábavného a naučného dobrodružství, jaké bylo naše.

Pavel Kašík, 4.A