Návštěva Izraele

V týdnu od 21. do 28. října se naše škola zúčastnila již potřetí výměnného pobytu v Izraeli. V sobotu 21. října jsme se brzo ráno vydali na letiště do Prahy, odkud nám odpoledne letělo letadlo směr Tel Aviv. Let proběhl hladce a bez komplikací a my se tak hned večer mohli seznámit s našimi hostiteli.

V neděli jsme už měli přichystaný program, který zajišťovala naše partnerská škola HaKfar HaYarok. Jeli jsme do centra Tel Avivu, kde jsme navštívili muzeum a Start up centrum. Poté jsme se prošli po Jaffě, což je historická část města.

Pondělí jsme strávili celý den v Jeruzalémě. V tomto městě, které je důležité pro všechna 3 hlavní náboženství – křesťanské, muslimské, židovské, jsme viděli mnoho památek a navštívili jsme také Zeď nářků. Poté jsme školním autobusem přejeli na Yehuda market – trh s jídlem, kde jsme mohli vidět nespočet druhů koření a typických izraelských sladkostí.

V úterý jsme se na výlet vydali bez našich hostujících, protože ti museli jít do školy a učit se. Nejprve jsme jeli do pouště, kde na nás čekalo překvapení – karavana velbloudů. Zpočátku měli někteří z nás obavy, že jízdu na velbloudech nezvládnou, ale ty se rychle rozplynuly, jakmile se velbloudi zvedli a pomalu rozhoupali k pohybu. Po projížďce na velbloudech následovala již ne tak milá část programu – výšlap na starověkou pevnost Masada. Naštěstí jsme se dolů vraceli lanovkou, která nás příjemně šokovala svou rychlostí. Ke konci dne jsme se okoupali v Mrtvém moři a odjeli zpět do školy, kde jsme každý den večeřeli.

Ve středu jsme navštívili komplex Ceasarea – zachovalé archeologické vykopávky starého města. Odpoledne následoval výšlap v pohoří Karmel, který byl nakonec kratší, než jsme čekali. Pozdní oběd jsme měli u Drúzů, což je velmi zajímavá nábožensko-etnická komunita.  Drúzové věří v převtělování duší. Na svou víru nikoho neobracejí a je dokonce nemožné k nim konvertovat. Večer jsme se všichni sešli u jedné z rodin na zahradě a strávili celý večer tancem.

Ve čtvrtek jsme se vydali na sever země. Konkrétně do města Acre, které je výjimečné svou historickou zachovalostí a rybím trhem. Kromě Acre jsme ještě navštívili Rosh Hanikra – přírodní rezervaci, kde vznikly ve skalách díky působení moře tunely, které jsou nyní přístupné veřejnosti.

Pátek byl v režii jednotlivých rodin a tak se většina z nás vydala na městskou pláž, která byla bohužel tou dobou v rekonstrukci. To nám však zážitek z koupání v moři nezkazilo. Večer jsme šli na bowling a poté jsme se všichni rozjeli do svých náhradních domovů zabalit si věci na odlet do Česka.

V sobotu jsme měli sraz odpoledne na letišti, abychom se mohli rozloučit a stihli let domů. Díky nevytíženosti letu jsme měli jedinečnou možnost poznat, jak to vypadá, když je v letadle 100 neobsazených míst. Do Prahy jsme doletěli v pořádku a do Brna jsme pak pokračovali autobusem. V Brně na nás čekali rodiče a tím náš výlet skončil.

Johana Novotná (4.B)