ERASMUS+ na zdravotnické škole

Zahraniční praxe v Itálii, komu by se to nelíbilo? A nám se to povedlo, v neděli 28. 11. jsme v počtu osmnácti dívek a dvou chlapců odcestovali na dva týdny do Itálie. Ubytování nás čekalo v Miláně, které je nejen druhým největším italským městem, ale také městem obchodů a módy. Naše praxe probíhaly v nedalekém městě Monza v centru služeb pro seniory Sant’Andrea. Na praxe jsme se museli dostat úplně sami, cestovali jsme přibližně hodinu a půl, a dá se říct, že jsme vyzkoušeli všechny italské dopravní prostředky. Někdy jsme několik zastávek přejeli nebo jeli jiným směrem, také se nám povedlo sednout na špatný autobus, ale právě tyto omyly nás jako kolektiv stmelovaly. Byli jsme rozdělení na ranní a odpolední směnu a abychom splnili podmínky praxe, museli jsme odpracovat 10 dnů. Zdokonalili jsme se v ranní hygieně pacientů, v jejich polohování, v podávání stravy a naučili jsme se pracovat s novými přístroji, které u nás nemáme. Největším strašákem pro nás byla komunikace v angličtině. Ve škole se sice anglicky učíme, ale v praxi je to přece jen jiné. Mnozí z nás díky tomu ztratili nervozitu z konverzace, protože cizí jazyk se nejlépe učí mluvením, mluvením a zase mluvením, ať už s chybami, nebo bez nich.

O víkendu byl pro nás nachystán program, během kterého jsme viděli nejznámější nástěnnou malbu Leonarda da Vinciho, Poslední večeři. Tato freska se nachází v refektáři dominikánského kláštera u milánského kostela Santa Maria delle Grazie. V Miláně jsme také stihli navštívit pátou největší katedrálu na světě – katedrálu Narození Panny Marie, jež je známá jako Duomo di Milano. Následovala obchodní Galerie Viktora Emanuela II., procházka městským parkem Sempione, z něhož je přístup do hradu Sforza, a milánský Monumentální hřbitov, který představuje muzeum soch, obelisků a andělů pod širým nebem. Kdo chtěl, mohl potom nasát vánoční atmosféru na italských vánočních trzích. Itálie pro nás byla skvělou zkušeností. Pobyt v zahraničí nám přinesl nový pohled na světa určitě nám pomůže v rozhodování se o našem dalším studiu. Naučili jsme se orientovat ve velkém městě, spoléhat se sami na sebe a hospodařit s kapesným. Přinesl nám také nové kamarády a množství hezkých zážitků. A proto se nebojíme říct, že nás pobyt v Itálii dobře naladil a připravil na další roky studia.

Rádi bychom poděkovali naší paní ředitelce Mgr. Renátě Soukalové, MBA, která nám zahraniční pobyt zařídila. Velké poděkování patří také paním učitelkám Mgr. Bronislavě Kreuzingerové a PhDr. Jaroslavě Navrátilové – za jejich trpělivost, ochotu a za to, že to s námi ve zdraví zvládly a se vším nám pomohly.

Pokud by se nás někdo zeptal, zdali bychom na zahraniční pobyt jeli znovu, naše odpověď je: stoprocentně ano!

4.ZaA a 4.ZaB a 3.PsB (autorky Kristýna Měsíčková a Magdaléna Bílíková)